26 Temmuz 2011 Salı

'Ekonomik Tarifler' icin 'Ekonomik Alisveris'

Sevgili herkes,

Hepimiz istiyoruz ki güzel yemekler yapalım, yiyelim yedirelim. Lakin bu yemek olayı gittikçe pahalı bir zanaat halini almaya başladı. Tamam arkadaşları, akrabaları güzel sofralarda ağırlamak, havamızı atmak hepimiz istiyoruz ama olayın maliyet tarafını da düşünmek lazım. Öbür türlü dışarıda yemek bazen daha bile ucuza gelebiliyor.

Ekonomik bir yemek için önce ne yapacağız, malzemeleri ucuza alacağız. Şimdi aklınıza hemen çürük çarık malzemeler gelmesin. İşte size bir kac ipuçu:

BİM Marketleri:
Neredeyse her mahallede var artık. Hiç girmediyseniz girin bir bakın. Küçük ama herşey var içeride.BİM'in bir stratejisi var. Her kategoride kendi markalarını bulunduruyor mutlaka. Örneğin Dost yoğurt, Aknaz peynir, Sole ayçiçek yağı,vs. Şimdi normalde bu tip bilmediğimiz markalar çok güvenmeyiz ama sevgili BİM bu markaları zaten kendi üretmiyor, o çok bildiğimiz markalara ürettiriyor. Ornegin Üç Köşem markalı üçgen peynirini bildiğimiz Karper firması üretiyor. İnanmazsanız paketin arka tarafını okuyun. Hal böyleyken un, süt, yumurta, vs gibi genel geçer ürünleri periyodik olarak BİM'den alabiliriz.

Bunun yanısıra BİM'in bir de haftalık süer ekstra indirimli ürünleri oluyor. Bunlar her Cuma satışa çıkıyor. Ama siz bir iki gün önceden internet sitesinden bir göz atın. Bazı ürünler aynı gün bitiveriyor inanmazsınız. Bu ürünleri incelemek için buradan: http://www.bim.com.tr/aktuel-urunler.html  Bu ürünlerden hoşunuza gidenleri buldunuz mu hemen stok yapıyorsunuz. Örneğin ben bir hafta haşlanmış nohut, fasulye, vs yakalmıştım. İkisinden de birer koli aldım. Raf ömürleri zaten çok fazla, o yüzden bozulmuyor da. Şimdi nohutu, fasulyeyi başka bir yerden alsak, ıslatsak, yıkasak, pişirsek vs. deli gibi masraf. Sırf doğalgaz parası bile fena tutmaz. O yüzden bu Aktüel Ürünleri yakından takip ediyoruz. İyi birşey yakaladık mı Cuma gunu BİM'in kapısını çalıyoruz.IKEA:
Şimdi diyeceksiniz ne alaka? Çok alaka? Biliyorum IKEA her şehirde yok ama yavaş yavaş yayılıyor. IKEA'ya girdiniz, ıvır zıvır mobilyalar, çok gerekli! un eleme araçları, rengarenk yastıklar, vs gibi saçmalıkları aldınız. Sonra hemen çıkışta, kasaların arkasında mini bir marketi var IKEA'nin.

Bazı şeyler çok pahalı, hiç gerek yok. Örneğin reçeller, çikolatalar, vs. Lakin bazı ürünlerin fiyatı Carrefour, Migros vs gibi marketlerin çok altında. Peki nedir bunlar? En birincisi somon. Biliyorum biz millet olarak bu merete çok alışık değiliz ama süper tarifler var somonla yapabileceğiniz. Hem de çok havalı. Misafir geldiğinde falan ana yemek oluyor çok güzel. Şu anda fiyatı ise 2 parçadan oluşan 250 gr'lık fileto 12,95 TL. Daha ne olsun.


Somonun dışında almanız ve buzluğunda bulundurmanız gereken bir diğer şey ise köfte. 1 kg'lık paketin fiyatı 21,95 TL. Bu köftelerin hem şekilleri çok güzel (yuvarlak yuvarlak), hem de tadı. İsveç firması olduğuna bakmayın, bildiğimiz Türk köftesi tadında.

 

Baharatçı:
Diyeceksiniz ki baharat her markette var, hem de ucuz birşey. Ama durum öyle değil aslında işte :) Baharatlar çeşit çeşit. Güzel ve havalı yemekler yapmak için de öyle karabiberle, pul biber yeterli değil. Bize köri lazım, fesleğen lazım, zerdeçal lazım, vs. Her birinin bir paketi marketlerde neredeyse 2,5-3,5 TL. 10 çeşit baharat alsanız 25-35 TL gitti bir seferde. Çeşit bol olunca hepsinden az az kullanacağız. Öyle olunca da o marketlerde satılan paketler çok fazla geliyor. Firmalar da daha fazla satış yapmak için küçük paketlerini çıkarmıyorlar tabi. Biz de alıyoruz her birinden birer paketini, kalanı da ya dökülüyor ya atılıyor.

Peki biz ne yapacağız? Gideceğiz mahallemizin baharatçısına/aktarına/Mısır çarşısına... İstediğimiz tüm baharatlardan istediğimiz kadar alacağız. Zaten oradaki insanlar alışık böyle az az satmaya. Çok kullanacaklarımızdan (kara biber, nane, vs) 100 gr kadar alabiliriz, ama diğerlerinden (fesleğen, köri, zerdeçal, vs) 20-30 gr alsak yeterli. Hem de bu tip yerlerden alınca baharatlar daha taze ve lezzetli oluyor gibime geliyor benim.


Ekonomik alışveriş için şimdilik bu kadar. İleride bunun gibi yazılara devam edeceğim. Malzemenin ekonomiği önemli. Bulunca kaçırmayın alın, malzemeye göre bir tarif uydururuz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder